Egyszerűbb elolvasás itt.
A html szerkesztés a ma már elég egyszerű. Ezt lemérhetem magamról is, mivel nem értek hozzá, mégis sokmindent meg tudok csinálni, mert rengeteg grafikus szerkesztő áll rendelkezésünkre. Legelső honlapom egy Xara által gyártott honlap volt tele hibákkal, aztán szépen lassan rájöttem, hogy nem is olyan bonyolult. Mivel kezdőknek van az oldal, ezért beszélek grafikus szerkesztökről. Első lépések: Ha kiválasztottad a szolgáltatót, akkor tölts le valami szerkesztő programot. Most nem írok le újabb listát itt találsz egy kis linkgyűjteményt ingyen tárhelyet is és szerkesztőt it. Hogyan legyünk ismertek a weben ? Ha elkészítesz egy weboldalt akkor valószinű, hogy az a célod, hogy sokan rátaláljanak, erre is sok megoldás létezik. Hogyan legyünk ismeretek a weben ? Talán ez a legfontosabb, hiszen ha nem találnak ránk, akkor bizony nem sokat ér a honlap. Ékezetes betűk. Sokan tartanak az ékezetes betűktöl, pedig egyszerű dolog. Létezik rá táblázat is, de pl a dreamweaver tudja magától is, tehát, ha hosszú ő-t írunk, akkor az is jelenik meg, de ha nem akarunk a táblázattal szenvedni, léteznek kódok is, amit a head tag után ha beírunk, akkor egyszerűvé tehetjük a dolgokat. ( Namo webeditor tartalmaz táblázatot is ) Ha ezt a kódot alkalmazzuk, akkor megoldódik az ékezetes betük problémája. Kezdőlap. Részletesebb leírás a html leckékben, vagy katt ide. Ha eldöntöttük, milyen tartalommal szeretnénk feltölteni az oldalunkat, akkor a kezdőlapunkat megcsináljuk akár szerkesztővel, akár egy jegyzettömb(notepad) is megteszi (haladóknak ) . A lényeg, hogy index.html néven mentsük el. Tárhelyre célszerű a total commander programmal feltölteni és nem webes felületen vacakolni. Ha feltöltöttük az index.html, azaz a kezdőlapunkat, már láthatjuk is az eredményt ha a böngészőnkbe beírjuk a oldalunk címét. Total commander. Megtalálod a Letöltéseknél, vagy letöltheted innen. Létezik már magyarosított változata, ami elég egyszerűvé teszi a lépéseket, mert a tárhelyszolgáltatók, mindig leírják az adatokat, amit neked be kell írnod. Total commander beállítása: Ha kitallóztad a mappát amiből fel szeretnél tölteni, ( Jelen esetben weblapom mappa ) akkor nyomd meg az FTP kapcsólódás ikont.( kép) Kiad egy kis ablakot ( kapcsólodás FTP- szerverhez ) Utána pedig, az új kapcsolatra menj rá. (kép) Kapcsolat beállításai: kapcsolat neve: Amiről te megjegyzed. Kiszólgáló neve: Ezt a szolgáltató közli veled. Felhasználónév / Jelszó. Ezt is a regisztrációnál közlik veled. Nyomj ok-t, majd kapcsolódás.
Amire figyelni kell feltöltésnél !: Nincs ékezetes betű a szerveren ahova feltöltöd. Ha egy képet, mondjuk: Jani.gif - et töltesz fel, akkor azt ne töltsd fel János.gif néven, mert az ékezetes betük hivatkozásai nem jelennek meg, csak legfeljebb a gépeden, akkor Janos.gif legyen a neve. Külömbség van kis és nagybetű között is. Problémát okozhat az is, ha a feltöltendő fájlod, mondjuk Tengerparti kep.GIF és a total commaner (ha úgy van beállítva, hogy minden fájlt kisbetűssé nevez át ) úgy tölti fel, hogy tengerparti kep.gif. Ha pedig nem ezt az elérési utat adod meg akkor megint csak jön a 404-es hiba ;)
Nagyon sok dolog, javascript sajnos csak IE böngészővel jelenik meg helyesen el kell döntenünk, megér e annyit, hogy mondjuk egy Opera böngészővel rendelkező ember ne tudja megnézni. Érdemes minnél kevesebb képpel " teleaggatni " honlapunkat, minnél hamarabb letöltödjön, hiszen sokan rendelkeznek lassú internet kapcsolattal, ők lehet, hogy nem várják ki ha lassú, hanem továbbálnak. A gifekkel ugyanez a helyzet és nem is néz ki jól ha túl sok van belőlük, sok mozog a lapon. Inkább ha tudsz, akkor csinálj saját grafikát, erre tökéletes lehet a photoshop valamelyik példánya. Rengeteg tutorial található hozzá a neten, de van már magyar verziója is, amit dc++ programmal is le lehet már tölteni.
Figyeljün arra, hogy ne legyenek vakítóak a szinek és a betűk (kép)
Szövegformázás:
Alapesetben ha nem rendelünk a weblap mellé formázott betűket, tehát nem adjuk meg, hogy milyen beűstilusban jelenjen meg, mindenkinek a saját böngészője álltal beállított betűtipus fog megjelenni Célcerú több betűtipust is megadni annak érdekében, hogy a látogató azt lássa, amit mi elképzeltünk. Erre egy példa: face="Arial, Verdana, Times New Roman, sans-serif"> Megadhatjuk még a betűtipust css fájlban is, csak akkor arra kell hivatkozni.
Link szinezése: A link szinét az egérrel való találkozásakor egy egyszerű kóddal is megoldatjuk:
Megnézem
Vagy pedig egy másik példa:
Megnézem
|